جزییات خبر

دوشنبه / ۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۸
سرویس : فاضلاب
کد خبر : ۳۳۷۸
گزارشگر : ۴
سرویس فاضلاب

نگهداری شبکه ، مهمترین مشکل در بخش فاضلاب شهری آبادان

(دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸) ۱۲:۳۸

 

مدیر منطقه آبفا آبادان با اشاره به اینکه در این شهر ۹۰۰ کیلومتر شبکه آب و ۸۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب داریم، گفت: مهمترین مشکل ما در بخش فاضلاب، نگهداری این شبکه است.

به گزارش  روابط عمومی شرکت آبفا خوزستان ،علیرضا خلیلی نیا در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل سرسرای اجتماعات اداره آبفای آبادان، گفت: در بخش مرکزی آبادان به رغم ۷۰ ساله بودن شبکه اما به دلیل نگهداری خوب آب هنوز این شبکه جوابگو است اما عدم استفاده صحیح از شبکه که به صورت سرقت در منهول، ریختن مواد غذایی (رستوران‌ها) و نخاله در شبکه فاضلاب انجام می‌شود به شبکه فاضلاب شهری آسیب وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه ۴۰ ایستگاه تلمبه خانه‌ کار تخلیه فاضلاب شهری آبادان را انجام می‌دهند، افزود: اگر در بحث بحران سیل امسال به رغم بروز آن، یک قطره فاضلاب وارد شهر نشد این اتفاق شانسی رخ نداد بلکه همکاران ما کار لایروبی شبکه و خطوط موجود را به موقع انجام داده بودند، در زمان سیل ۶ نقطه خروجی فاضلاب را بستیم و به شکل منهول، فاضلاب را خارج کردیم و این سبب شد تا فاضلاب وارد شهر نشود.

خلیلی نیا با اشاره به ورود فاضلاب‌ها در بالادست از جمله شهر اهواز به رودخانه گفت: به رغم خودپالایشی آب رودخانه اما باید فکری به حال این فاضلاب‌های تخلیه شده در رودخانه کرد، به دلیل واقع شدن آبادان در منتهی الیه رودخانه، در منطقه رمیله سیستمی را طراحی و در دست اجرا داریم که هم اینک ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اتمام این پروژه در نهر چوسان و با هزینه کرد دو میلیارد تومان اعتبار دیگر فاضلاب شهری وارد آب رودخانه نمی‌شود، امید می‌رود تا در بالادست آبادان (اهواز و مزارع پرورش ماهی و ذهاب های نیشکر) نیز فکر شود تا پساب وارد رودخانه نشود.

مدیر اداره آبفا آبادان افزود: به زودی کار نصب دو هزار در منهول ضد سرقت خریداری شده را به انجام می‌رسانیم.

خلیلی نیا با تاکید بر اینکه از مردم می‌خواهیم تا در حفظ و نگهداری شبکه آب و فاضلاب بکوشند، این شبکه‌ها را سرمایه آبفا دانست و گفت: انشعابات غیرمجاز سبب بر هم زدن هیدرولیک شبکه می‌شود و در صورت بروز شکستگی و اتصال شبکه آب غیر مجاز گهگاه آب، بوی بد به خود می‌گیرد.

وی ادامه داد: با شبکه آب و فاضلاب بایستی به خوبی برخورد شود، ریختن نخاله و پسماند غذایی در خطوط فاضلاب به ویژه در قسمت‌هایی که منهول ها فاقد درپوش هستند به شبکه آسیب می‌رساند لذا از رستوران دارها می‌خواهیم تا از ریختن اضافه غذاها در کانال‌های فاضلاب جلوگیری کنند ضمن اینکه از چربی گیر نیز در دهانه ورودی آب مصرفی رستوران‌هایشان به شبکه فاضلاب استفاده کنند.

مدیر منطقه آبفای آبادان خلیلی نیا افزود: نقاط قوتمان در آبفا، ۹۰۰ کیلومتر شبکه آب و ۸۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب است که در زیر زمین موجود است، کافیست ۱۰ درصد از این شبکه از روی زمین به علل و عوامل مختلفی دچار مشکل شود آنگاه شبکه با اختلال جدی روبرو می‌شود.

وی با بیان اینکه از همراهی سازمان‌های مردم نهادی که بتوانند به ما در بحث فرهنگ سازی کمک کنند، استقبال می‌کنیم، گفت: در مناطق پنج گانه شرکتی بیشترین مشکل را در بحث فاضلاب داریم، متأسفانه دستکاری‌های انجام شده توسط مردم شبکه فاضلاب شهری را دچار اختلال کرده است، در مناطقی همچون کوی کارگر و شهرک دریا به سبب تغییر شکل فضای خانه‌ها که توسط صاحبان آنها انجام می‌شود گاهی شاهد آنیم که شبکه به طور کامل سیمان شده، مسدود و در نهایت مختل می‌شود، این شبکه‌ها نعمتی است که بایستی از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

خلیلی نیا افزود: مشکل فاضلاب در آبادان بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که یا شبکه وجود ندارد همچون فیه و یا اینکه مانند منطقه تانکی ۲، کوی کارگر شرقی، کوی قدس و ولی عصر به سبب ساخت و سازها توسط مردم شبکه دست کاری شده است، از آنجائیکه در مناطق شرکتی شبکه‌ها بیشتر در باغ‌ها هستند لذا کسانی که ساخت ساز کرده‌اند این شبکه‌ها را از بین برده‌اند، تلاشمان این است که شبکه فاضلاب مناطقی همچون شهرک دریا و کوی کارگر شرقی را که در مرحله انجام اقدامات اولیه آن هستیم وارد مدار کار اجرایی کنیم.

وی گفت: درخواستی را به سازمان منطقه آزاد اروند بابت کمک به نوسازی ناوگان بهره برداریمان ارائه کرده‌ایم که امید می‌رود در این باره به ما کمک کنند، ماشن آلات ما بالای ۲۰ سال قدمت دارند و بر همین اساس کاربری اصلی خود را از دست داده‌اند .

مدیر منطقه آبفای آبادان افزود: تاکنون ۱۵ پرونده تخلف در بحث انشعابات غیر مجاز را به دستگاه قضائی ارائه کرده‌ایم تا با آنان برخورد شود، تاسفانه تلاش‌ها برای همراهی آنان با اداره آبفا راه به جایی نبرد.

تنظیم: راشین نجارپور

تعداد بازدید : ۳۵۹
(دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸) ۱۲:۳۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید